Kan Tahlili Nedir? Nerede Yaptırılır?

kan tahlili

Kan tahlili hasta muayenesinden sonra yapılan, hastanın durumunu saptamak için gerçekleştirilen tahlillerin genel ismidir. Kan testleri dünyanın her yanında yapılmakta ve her gün binlerce hastalığa tanı konabilmektedir. 3 aşamada incelenebilir. Bunlar hematoloji, biyokimya ve seroloji tahlilleridir.

Hematoloji : Hematoloji tahlilleri de kendi arasında ayrılmaktadır. Kan sayımı, Sedimentasyon ve Koagülasyon testleri Hematoloji testleri arasındadır. Kan sayımı yardımıyla anemi hastalığı saptanabilir. Ayrıca lösemi teşhisi de yine bu test sonucunda koyulur. Sedimentasyon tahlilleri de enfeksiyonu saptamak amacıyla yapılmaktadır. Koagülasyon testleri ise kanda pıhtılaşma sorunu hakkında sonuçlar vermektedir.

Biyokimya: Biyokimya tahlilleri de kendi içerisinde ayrılmaktadır. Rutin tahliller olarak adlandırılan kısımda karaciğer, kan şekeri, kolesterol, SGOT, SPT, LDH gibi sıkça istenen tahliller bulunmaktadır. Bunun haricinde hormon  tahlilleri bulunmaktadır. Bu tahliller daha çok tiroid hastalıkları ve adet düzensizliklerini saptama amacıyla kullanılabilmektedir.

Seroloji: Seroloji testleri de yapılan diğer tahlillerden bazılarını kapsamaktadır. Elisa yönteminin çokça kullanıldığı bu alanda daha çok Hepatit B, Hepatit C ve hiv virüsü gibi has saptamaların yapılması amaçlanmaktadır.

  Kan Tahlili için Detaylı Bilgi İsteyin
  Kan Tahlili Neden Yapılır?

  Kan tahlilleri doktorun hasta hakkında düşündüğü teşhisleri doğrulamak için yaptırılmaktadır. Fiziki muayeneler ile beraber değerlendirilen tahliller bu noktada büyük önem taşır. Kan tahlil sonuçları yaşa, cinsiyete, mevsimlere ve kanın alındığı saate kadar değişim gösterebilir. Bu yüzden muayene olmadan kan tahlili istenmez. Kan tahlili olarak bilinen testler çok çeşitlidir. Doktorlar şüphelendikleri duruma göre birden fazla tahlil çeşidi isteyebilir. Tahlil sırasında farklı tüplerde kan alınmasının nedeni de budur. Çünkü her bir tahlilin kendisine göre farklı yöntemi bulunmaktadır. Bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab Tıbbi Laboratuvarı 20 yılı aşkın süredir tüm testleri uluslararası kalite standartları gereğince yerine getirmektedir. Testler olan güvenin ve cihazların teknolojik parkurunun gelişmesiyle Sonomed ve Sonolab hem kan tahlili süreçlerini yürütmekte hem de sonuçları hastalara online ve kısa mesaj yoluyla ulaştırmaktadır.

  Kan Tahlili Nasıl Yapılır?

  Genellikle sabahları aç karnına yapılmaktadır. Fakat bu konuda doktorun vereceği bilgiler doğrultusunda hareket edilmelidir. Kan, hastanın genellikle kolundan alınmaktadır. Alınan kan daha sonra istenen tahlil çeşidine göre farklı tüplere konulmakta ve laboratuvarda incelenmektedir. Burada kullanılan cihazlarla kan tahlili gerçekleştirilir ve sonuçlar doktora iletilir. Doktor da hastanın muayenesine göre tahlil sonuçlarını değerlendirerek teşhis koyarak tedaviye başlayabilmektedir.

  randevu_al

  simdi_ara