Down Sendromu Testi

down sendromu testi


Down sendromu testi, yeni doğanlarda yaygın olarak görülebilen kromozal anomaliyi saptamak için kullanılmaktadır. Down sendromu halk arasında trizomi 21 veya mongolizm olarak da adlandırılmaktadır. Yapılan araştırmalar gebelik yaşının artmasıyla down sendromlu doğumların artması arasında doğru bir orantı bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle gebeliğin durumuna bağlı olarak farklı testler uygulanabilmektedir. Bu testleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Aminosentez ile Down Sendromu Tarama

Aminosentez, anne rahminde bulunan fetüsten örnek alınmasıyla gerçekleştirilmektedir. Özel bir işlemle yapılan bu uygulama, dışarıdan fetüse direkt bir müdahale niteliğinde olduğundan çeşitli riskler taşımaktadır. Bu nedenle daha farklı inceleme yöntemleri geliştirilmeye çalışılmıştır.

randevu_al

simdi_ara

  • Üçlü Tarama Testi

Üçlü tarama testi, hormon düzeylerinin ve anne karnındaki maddelerin seviyesinin araştırılması ile sonuca ulaşmaktadır. Hormonların ölçülmesinde üç hormon üzerindeki incelemeler önemli sonuçlar vermektedir. Üçlü tarama testi (triple test) anneden alınan kan numunesiyle yapıldığından fetüs hakkında bilgiler vermektedir. Hamileliğin 14. ve 22. haftaları arasında inceleme yapıldığında  anlamlı sonuçlara ulaşılabilmektedir.

  • Dörtlü Tarama Testi

Dörtlü tarama testi, üçlü tarama testi ile analizi yapılan üç hormona bir hormon daha eklenmesiyle yapılmaktadır. Bu hormon eklenmesiyle tarama testinin doğruluk payının yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanan dörtlü tarama testi hamileliğin 14. ve 22. haftaları arasında  anlamlı sonuçlar vermektedir.

  • İkili Tarama Testi

Down sendromu gibi durumların anlaşılmasında kullanılan üçlü tarama testi ve dörtlü tarama testi gebeliğin 14. ve 22. haftaları arasında uygulanabildiğinden herhangi bir anomali saptanması durumunda gebeliğin ilerlemiş bir dönemine denk geldiğinden gebeliği sonlandırma ile ilgili çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Yapılan araştırmalarda ß-hCG ve PAPP-A isimli hormonların gebeliğin 10. ve 13. haftaları arasında down sendromlu bebeğe sahip hamilelerde önemli farklılıklar gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. İkili tarama testi down sendromu durumunu erken evrede görebilmek için tek başına yeterli olamamaktadır. Bu test yaklaşık %5 yanılma payı ile birlikte %60 civarında doğruluk payına sahip olduğu bildirilmektedir. Ultrasonografi (USG) yapılarak bu test sonuçlarıyla birlikte değerlendirilirse yaklaşık %5 yanılma payı ile birlikte %85 dolaylarında doğruluk payına sahip olduğu açıklanmaktadır. Bu nedenle ultrasonografi ile birlikte yapılan ikili test uygulanılmasının daha doğru sonuçlar ortaya çıkardığı bildirilmektedir.

  • İntegre Test

İntegre test down sendromu taramalarında doğruluk payını yükseltmek için uygulanmaktadır. Hamileliğin 10. ve 13. haftaları arasındaki sonuçlarla 14. ve 22. haftası arasındaki sonuçlar birlikte değerlendirilmelidir.

randevu_al

simdi_ara

Detaylar İçin Formu Doldurarak veya 0216 349 51 00 Numaralı Telefonu Arayarak Uzman Hekimlerimizden Bilgi Alabilirsiniz