HIV Testi

Cinsel yolla bulaşan AIDS / HIV gibi hastalıklardan;

Korkmayın!

Utanmayın!

Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için Önlem alın!

qwe


Genellikle cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikroorganizmaların ve virüslerin neden olduğu genital yol (üreme organları) enfeksiyonları “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” olarak adlandırılır.

Hiv ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Bulaşır ?

Hiv virüsü ( AIDS ), hepatit B virüsü ve frengi mikrobu kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklardır. Hiv bulaşında özellikle kontrolsüz kan nakli, steril ( mikroplardan arındırılmış) olmayan şırınga ve iğneler, kesici ve delici aletler de rol oynar. Damar içi uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları şırınga ve iğneler ile hiv bulaşma riski vardır.

Hiv ve Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kan yolu ile de bulaşabilir mi ?

Hiv virüsü (AIDS), hepatit B virüsü ve frengi mikrobu kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklardır. Hiv bulaşında özellikle kontrolsüz kan nakli, steril (mikroplardan arındırılmış) olmayan şırınga ve iğneler, kesici ve delici aletler de rol oynar. Damar içi uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları şırınga ve iğneler ile hiv bulaşma riski vardır.

Bu Hastalıklarda Her Zaman Belirti Olur mu ?

Cinsel temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için geçen süre kuluçka süresi hastalıktan hastalığa fark gösterir. Her zaman belirti olmayabilir. Bu süre günler (bel soğukluğu), haftalar (klamidyoz,hepatit B, Hiv), aylar (frengi) olabilir. Bazen de rahatsız etmeyecek kadar hafif belirtileri olabilir. Özellikle kadınlarda bazen hiç belirti görülmez. Ancak, tedavi edilmediği sürece, belirtisiz enfeksiyonu olanlar, bilmeden hastalığı başkalarına bulaştırırlar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde en tehlikeli olanı hiv virüsüdür. Hiv bulaşmasından ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en kesin yolu cinsel ilişkiye girmemektir. Ancak bu pratikte uygulanması imkansız bir yöntemdir. Hiv ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bir çok zaman belirti vermeyebilir ama belirtileride olabilir.

Belirtileri Nelerdir ?

  • İdrar yaparken yanma, acıma, sık sık idrara gitme
  • Peniste, vajinada, makatta veya ağızda yaralar, siğiller ve içi su dolu kabarcıklar oluşması
  • Penis, vajina veya makattan akıntı olması. (Bu akıntı su gibi, süt gibi, beyaz, sarımtırak veya yeşil olabilir ve kokusu normal vajina akıntısından farklıdır.)
  • Kasık kıllarında, makatta veya vajina etrafında kalıntı
  • Kasıklarda şişkinlikler ve bezeler
  • Yumurtalıkların birinde veya her ikisinde ağrı
  • Karnın alt bölümünde ağrı
  • Cinsel ilişkiden sonra kanama

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bu belirtilerden biri ya da birkaçı beraberce görülebilir veya hiçbir belirti görülmeyebilir. Şüpheli bir cinsel ilişkiniz veya belirtilerden birkaçı varsa tanı konması ve tedaviye erken olarak başlanabilmesi için mutlaka test yaptırmalısınız.