Üçlü Test Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Üçlü test hamile kadınlarda uygulanan kan testlerinden biridir. Testin amacı, fetüste kromozom anomalisi olup olmadığını incelemektir. Genellikle hamileliğin 14 ila 22. haftaları arasında yapılabilmektedir. Anne adayından kan alınarak yapılmaktadır. Testin sonucunda fetüste trizomi veya Down sendromu olarak bilinen 21 numaralı kromozom anomalisi veya Edwards sendromu olarak bilinen 18 numaralı kromozom anomalisi olup olmadığı hakkında bir risk analizi oluşmaktadır. Sonolab Tıbbi Laboratuvarı ile iletişime geçerek üçlü test hakkında detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  Test Hakkında Detaylı Bilgi İsteyin
  Üçlü Test Nedir?

  Üçlü test, fetüsün belirli kromozomlarında herhangi bir anomali olup olmadığının belirlenmesine yardımı olan bir kan testidir. Anne adayından alınan kan laboratuvar ortamında değerlendirilir. Değerlendirme aşamasında anne adayının yaşı ve kilosu dikkate alınır. Daha önce sigara kullanıp kullanmadığı da testin değerlendirme sürecine dahil edilen değişkenler arasındadır.

  Test, anne adayında bulunan üç hormonun ölçülmesini içerir. Test sırasında hCG, AFP (alfa fetoprotein) ve uE3 hormonlarının seviyesi incelenir. Bu hormonlar, fetüsle annenin ilişkili olduğu hormonlardır. Bu nedenle fetüsün kromozomları konusunda belirli bilgileri içerirler. Üçlü test, bir tanı testi olmaktan ziyade bir tarama testidir. Tarama testlerin, risk grubu içerisinde yer alan bireyler belirlenir. Test yapıldıktan sonra, sonuçların doğrulanması için ek testler gerekebilir. Aynı zamanda ultrason taraması da tarama testi sonuçlarını doğrulamaya yardımcı olabilir. Test sonuçları mutlaka tercih ettiğiniz doktor tarafından incelenmeli ve gerekli analizler yapılmalıdır.

  Test Neyi Ölçer?

  Anne adayından alınan kan örnekleri, farklı değişkenlerin dikkate alınmasıyla fetüsteki olası kromozom anomaliliklerinin risk düzeyi tespiti için kullanılır. Dikkate alınan değişkenler arasında anne adayının yaşı, kilosu ve hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu dikkate alınır. Tüm bu değişkenler kan testinin sonucuyla birlikte değerlendirilir. Tüm değişkenler birleştirildikten sonra tahmini bir risk yüzdesi sunulur.

  Test yapılırken sonuçların doğru bir şekilde belirlenebilmesi için anne adayının hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu doğru bir şekilde bilinmelidir. Hatalı bir şekilde girilen hamilelik haftası, testin hatalı sonuçlar vermesine neden olabilir. Çünkü hamileliğin farklı haftalarında hCG, AFP ve uE3 hormonlarının seviyeleri değişkenlik gösterir. Hamilelik haftası doğru bir şekilde belirlenirse, risk faktörü de doğru bir şekilde ortaya koyulabilmektedir.

  Bu test ve diğer laboratuvar testleri hakkında Sonolab Tıbbi Laboratuvarı ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  randevu_al

   

  simdi_ara