Spermiogram Testi Nedir?

spermiogram testi

Sperm analizi olarak bilinen spermiogram testi, sperm sayısının ve kalitesinin değerlendirmesini sağlar. Spermiogram testi nedir sorusuna verilebilcek en özet cevap bu testin meni adı verilen sıvı kısmı ve sperm adı verilen hareketli hücreleri mikroskop altında incelemesi şeklindedir. Bu test erkeklerin üreme kapasitelerini değerlendiren en önemli testlerden biridir. Test, 3 ila 5 gün arasında cinsel ilişkiye girmeme durumundan sonra yapılır. Bu yöntemin izlenmesinin nedeni ise ölçüm doğruluğunu arttırmaktadır.

Spermiogram testi nedir sorusununun yanı sıra en fazla merak edilenlerden birisi de bu testin hangi aşamalarla yapıldığıdır. Normal bir sperm analizinde meni hacmi ve akışkanlığı, sperm sayısı, sperm konsantrasyonu, sperm hareketliliği, normal ve anormal sperm sayısı, früktoz ve pH seviyeleri, olgunlaşmamış sperm sayısı ve lökosit sayısı incelenir. Daha sonra sperm yıkama işlemi de gerçekleştirilecek üremeye yardımcı tedavilerin başarı oranları konusunda tahminler yapılabilir. Sperm analizi, çiftlerin çocuk sahibi olması için oldukça önemli testler arasında yer almaktadır.

  Spermiogram Testi (Sperm Testi) için Detaylı Bilgi İsteyin
  Spermiogram Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Spermiogram testi nedir sorusunu büyük oranda cevapladığımıza göre şimdi de nasıl yapılacağına değinebiliriz. Bu testin yapılması için erketen sperm örneklerinin alınması gerekmektedir. Bu süreç için özel odalar bulunmaktadır. Erkekler sperm örneğini özel bir kap içerisinde verirler. Test özellikle erkeklerdeki üreme sorunlarının belirlenmesi için kullanılır. Sperm analizi sırasında değerlendirmenin tam ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için 2 ya da 3 hafta arayla iki örnek alınması gerekmektedir. İki örnek alınmasının nedeni ise sperm seviyesinin farklı günlerde farklılık gösterebilecek olmasıdır.

  Spermiogram Testi Ne Zaman Yapılır?

  Sperm analizi genellikle çiftlerin üreme sorunu yaşadığı durumlarda yapılır. Araştırmalara göre çiftlerin yaklaşık %15’i çocuk sahibi olmakta zorluk çekmektedir. Eğer üreme bozukluğu erkekten kaynaklanıyorsa sperm analizi bu durumun belirlenmesini sağlamaktadır. Test sonuçlarına göre tüp bebek gibi üremeye yardımcı tedaviler uygulanabilir.

  Sperm analizinde sperm sayısı, hareketliliği, yapısı ve canlılığı incelenmektedir. Aynı zamanda spermlerin pH seviyesi de oldukça önemlidir. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre herhangi bir kriter yetersiz ise çiftlere yardımcı üreme yöntemleri önerilmektedir. Gerekli durumlarda test sonrasında sperm yıkama olarak adlandırılan bir yöntem de uygulanır. Bu yöntem plazma ve ölü spermlerin çıkarılarak sperm kalitesinin arttırılması hedeflenir. Bu şekilde erkeklerde üreme sorunlarının tedavisinde hangi oranda başarı elde edileceği yaklaşık olarak belirlenmiş olur. Sonuçlara göre çiftlere yardımcı üreme programları önerilebilir.

  randevu_al

  simdi_ara