Quantiferon Testi Nedir? Nasıl Yaptırılır?

quantiferon testi

quantiferon testi tüberküloz rahatsızlığının tespit edilmesinde kullanılmaktadır. Eğer bu rahatsızlığın belirtileri varsa doktor, bu testin yapılmasını isteyebilir.

Quantiferon Testi Neden İstenebilir?

Tüberküloz şüphesiyle bu test istenebilmektedir. Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, hafif ateş, terleme ve öksürük gibi daha bir çok farklı belirti ve nedenle doktorlar hastaları bu teste yönlendirebilmektedir.

Tüberküloz akciğerleri enfekte eden, aynı zamanda böbrek, omurga ve beyin de dahil olmak üzere vücudun birçok noktasına yayılabilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa Mycobacterium tuberculosis adlı bakteri neden olur ve son derece bulaşıcıdır. Tüberküloz eğer uygun bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Hastalığı olan bir kişi yakınında bulunan diğer bireylere hapşırır ya da öksürürse, TB basil genellikle solunum damlacıkları yoluyla havaya yayılır.

Quantiferon Testi Ne İşe Yarar?

Bu test, Tüberkülin deri testine (TST) alternatif olarak kullanılabilmektedir ve hastalığın teşhis edilmesinde yardımcıdır. Quantiferon testi tüberküloz enfeksiyonunun tespitinde kullanılmaktadır. Bir laboratuvar testidir ve örnek alındıktan sonra laboratuvar teknisyeni tarafından incelenmektedir.

Hastalardan az bir miktar kan örneği alınarak yapılabilmektedir. Aynı zamanda tüberküloz dışı mikobakterilerden de az etkilenmektedir. Testin doğru bir sonuç verebilmesi için, yapılmasından önceki 2 hafta boyunca savunma sistemini etkileyen ilaçların kullanımıyla ilgili mutlaka bu testi öneren doktor ve testin yaptırılacağı kurum ile görüşülmelidir.

Tüberküloz araştıran doktorlar, enfeksiyon hastalıkları uzmanları, cildiye uzmanları, kadın doğum uzmanları, dahiliye doktorları gibi branşlarda bulunan hekimler bu testin yaptırılmasını isteyebilir.

randevu_al

simdi_ara