Portör Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

portör testi

Portör testi bir kişinin herhangi bir virüsü veya bakteriyi taşıyıp taşımadığını belirlemeye yardımcı olan testlerden biridir. Bu test özellikle gıda sektörü ve kreş çalışanları gibi insan etkileşimi yüksek alanlarda daha fazla yapılmaktadır. Portör testi birkaç testi içermektedir. Bu test sayesinde farklı analizler gerçekleştirilebilir. Testin yapılma sıklığı genellikle hangi testin yapıldığına ve enfeksiyon risk derecesine göre farklılık gösterebilir.

Portör Testi Nelerden Oluşur?

Portör testleri gaita parazit ve parazit yumurtası, gaita kültür testi, boğaz kültürü ve akciğer grafisi gibi testlerin birleşiminden oluşur. Gaita parazit ve parazit yumurtası testi, test yapılan kişinin dışkısının incelenmesini içerir. Bu test sürecinde dışkıda herhangi bir parazit veya parazit yumurtası olup olmadığını belirlenir. Diğer bir test olan gaita kültürü ise Salmonella gibi bakterilerin tespit edilmesine yardımcı olur. Boğaz kültüründe ise streptokok bakterilerinin olup olmadığını incelenir. Akciğer grafisinde ise akciğerde herhangi bir hastalık olup olmadığı incelenir.

  Portör Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Portör Testlerini Kimler Yaptırmalıdır?

  Portör testleri gıda sektörü çalışanları için zorunludur. Sağlık bakanlığı, gıda ve gıda hizmeti alanında çalışan herkesin bu testleri yaptırmasını zorunlu kılar. Gıda üretiminde çalışanlara, aşçı, garson ve yemekhane görevlisi olarak çalışanlara bu test uygulanmaktadır. Aynı zamanda kreş çalışanlarının da bu testleri yaptırması gereklidir. Yukarıda verilen testlere ek olarak gıda ile temasta bulunan kişilerin düzenli olarak Hepatit B testi de yaptırması gerekmektedir.

  Gaita Kültür Testi ve Boğaz Kültürü Testi Nasıl Yapılır?

  Gaita kültür testi, test yapılacak kişiden alınan dışkı örneğinin incelenmesidir. Dışkı örneği verilirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan en önemlisi, verilen örneğin herhangi bir şekilde tuvalet, sabun veya diğer malzeme ve ortamlara temas etmemesidir. Herhangi bir temas halinde testler hatalı sonuç verebilir. Test yapılan kişide enfeksiyon olup olmadığının belirlenmesi için alınan örneğin doğrudan laboratuvar ortamında test edilmesi önemlidir.

  Boğaz kültürü testinde ise burun ve boğazdan örnekler alınır. Alınan örneklerde lökositler ve burun ve boğaz florası incelenmektedir. Potör testine gelmeden önce açlık tokluk bilgisi ve diğer test öncesi hazırlıklar için bilgi almak önemlidir. Bu konuda Sonomed – Sonolab üzerinden alınacak randevularda randevunuz hakkında uzmanlarımız tarafından tüm bilgilendirmeler yapılmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara