Pcr Testi Nedir? Neden Kullanılır?

pcr-testi-nedir

Polimeraz zincir reaksiyonu ( pcr testi ), DNA zincirlerinin tortu oluşturabileceği tüm yüzeylerde DNA (ve bazı durumlarda RNA) miktarlarının analizi için kullanılan bir testtir. Kısacası pcr testi oldukça küçük bir genetik örnekten çok sayıda kısa DNA kopyaları incelemeye izin veren bir laboratuvar yöntemidir. Bu sürece DNA arttırma adı verilir ve belirli genlerin tespit edilmesine veya ölçülmesine izin verir. Bundan yıllar önce ilk kez uygulanmaya başlayan bu test moleküler teşhis alanında önemli bir gelişme olarak öne çıkmıştır.

En basit haliyle, DNA örneği ve DNA polimeraz, nükleotit, primer ve diğer belirteçler, örnek tüpüne eklendiğinde reaksiyon meydana gelir.  Örnekteki hastalıkların belirlenmesine ek olarak Pcr testi kişinin vücudundaki bir takım virüslerin veya virüs yüklerinin tespit edilmesini de sağlayabilmektedir. Hepatit C veya HIV enfeksiyonu gibi durumlarda virüs yüklerinin tespit edilmesi, ilaçların veya tedavinin işe yarayıp yaramadığını göstermeye yardımcı olur. Bu bilgiler sayesinde doktorlar tedaviye ne zaman başlayacaklarına karar verebilir ve tedavileri kişiye özel şekilde tasarlayabilirler.

  Pcr Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Pcr Testi Nasıl Yapılır?

  • Testin uygulanması için test yapılacak kişiden kan örnekleri alınır. PCR kullanarak DNA parçasını arttırmak için ilk olarak alınan örnek ısıtılır. Bu şekilde DNA denatüre olur veya tek zincirli iki DNA parçası haline gelir. Daha sonra “tak polimeraz” adı verilen bir enzim sentezlenir. Bu enzim, orijinal zincirleri şablon olarak kullanarak DNA zinciri oluşturur.Her bir PCR döngüsü için üç adım vardır. Bu döngülerden her biri, hedef DNA miktarını yaklaşık iki katına çıkarır. Bu, üstel bir reaksiyondur. Bu nedenle bir milyar “hedef” DNA kopyası, 30 ila 40 PCR döngüsünde oluşturulur.

  PCR Testi Ne Zaman Yapılır?

  Pcr testi doktorların teşhis ve tedavi sürecine yardımcı olmak amacıyla böyle bir talep geldiği dönemlerde yapılabilmektedir. PCR özellikle belirli virüs ve bakteri türleri gibi tespit edilmesi zor patojenlerin belirlenmesinde etkilidir. Bazı doktorlarsa PCR testini genetik hastalıkları tespit etmek için isteyebilirler.  Genetik mutasyonlar ve bazı kanser türlerinin tespit edilmesi de bu test sayesinde mümkün olmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara