P24 Antijen Testi Nedir?

P24 antijen testi aynı zamanda Hiv testi olarak da bilinmektedir. Bu test, kandaki virüsü tespit etmeye yarayan bir kan testidir. P24 antijen testi esnasında virüs yüzeyini çevreleyen p24 antijeni olarak isimlendirilen proteine bakılmaktadır. Protein yapısına sahip oldukları için canlı hücrelerle temas ettiklerinden canlıların belirli bir antikor üretmesini tetiklerler.

Üretilen bu antikorlar sayesinde, bir kişide hiv olup olmadığı kan testiyle belirlenebilir. Hiv virüsünün etrafında bulunan protein kılıf, P24 antijeni olarak adlandırılır. Testin amacı da kanda bu protein kılıfının olup olmadığını ölçmektir.

  Hiv Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  P24 Antijen Testi Nasıl Yapılır?

  Elisa testine benzerlik gösteren P24 antijen testi hastadan alınan kanın laboratuvar ortamında test edilmesi şeklinde yapılır. Bu test, erken evrede kandaki hiv virüsünün tespitine olanak sağlayabilmektedir. Fakat mutlaka diğer testlerle desteklenerek doğruluğu sağlanmalıdır. Hiv bulaştıktan sonraki bir ya da iki hafta içerisinde çoğunlukla P24 proteini kanda tespit edilebilir.

  Test, hiv şüphesi duyulan herkese uygulanabilir. Özellikle hiv olan bir bireyle korunmasız şekilde cinsel ilişkiye giren kişilerde hiv bulaşma oranı çok yüksektir. Bu nedenle böyle bir ilişki sonrasında ilgili tarih aralığında bu testin yaptırılması önem taşımaktadır. Aynı zamanda hiv taşıyıcısı biriyle temas etmiş enjektör ya da iğnelerle temas eden kişilere de uygulanabilir. Bunun nedeni hiv virüsünün korunmasız cinsel ilişki veya her türlü kan yoluyla bulaşabilmesidir.

  P24 Antijen Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

  P24 antijen testi, yaklaşık 2-6 haftalık bir süre içerisinde uygulanabilmektedir. Çünkü bu test, antikorlardan ziyade virüsün protein kılıfının varlığını ölçmektedir.

  Bazı durumlarda enfekte olmuş bir kişide test, ilk aşamalarda negatif çıkabilir. Bu nedenle kesin sonuç almak adına, 2 ya da 3 ay sonra Elisa testiyle yeniden kontrol yapılması önerilmektedir. Doktorlar, hiv şüphesi olan kişilerden ilk aşamada hızlı sonuç verdiği için bu testi istemektedir.

  Sonolab Tıbbi Laboratuvarı tarafından p24 antijen testi hizmeti verilmektedir. Kalite standartlarımız gereği tüm hastalarımızın gizliliği konusunda hassasiyet gösterilmektedir. Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  randevu_al

   

  simdi_ara