Nipt Testi Nasıl Yapılır?

nifty testi

Nipt testi gebelik sırasında Down sendromunu ve diğer iki kromozomal anormalliği (Edwards sendromu ve Patau sendromu) tespit etmeye yardımcı olmak için yapılan bir kan testidir. Down sendromu taraması için gelişmiş prosedürlerden birisi olan nipt testi sayesinde fetüs hücrelerinden numune almaya gerek yoktur. Anneden alınan kanla test yapılır. Bu da hem bebek hem anne sağlığı açısından olumlu bir seçenek olarak görülmektedir. Anneden alınan kan örneğiyle yapılmaktadır. Bu kan örnekleri tüplere koyularak, laboratuvarda analiz edilmektedir. Bu analizler detaylı olarak gerçekleştirildiğinden sonuçlar daha sonra verilebilmektedir. Daha sonrasında anne adayının gebelik sürecini takip eden doktor test sonuçlarını ve raporunu değerlendirebilir.

Nipt Testi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Down sendromu, Edwards sendromu ve Patau sendromu vakalarının çok büyük bir kısmında tarama yapmaktadır. Bu tip anormali şüphesi durumlarında nipt testi uygulanması tavsiye edilmektedir. Nipt testi ile tespit edilebilen en öne çıkan durum; down sendromudur.

Hastanın doktoru tarafından yapılacak incelemeler sonucunda bu testin yapılması talep edilebilmektedir. Burada hekimin uzman bakış açısı ile çok farklı ve detaylı nedenlerle bu testin yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Anne adayının 35 yaş ve üzerinde olması, düşük riski, hepatit b enfeksiyonu olması, trizomi yaşanan bir gebelik kaydı, artmış anöploidi riski raporlanan ultrasonografik bulgular, önceki tarama sonuçlarının teyit edilmesi, tüp bebek tedavisi, geçmişte düşük görülmüş olması gibi durumlar bunlardan bazılarıdır.

    Nipt Test için Detaylı Bilgi İsteyin
    Test Nasıl Gerçekleşiyor?

    Nipt testi her gün yüzlerce gebe kadına uygulanmaya devam etmektedir. Bu test sırasında fetüse herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Anne adayının ve bebeğin sağlık durumu gözetilerek alınan kan ile laboratuvar incelemesi yapılmaktadır.

    randevu_al

    simdi_ara