Nipt Test Nedir? Merak Edilenler Nelerdir?

nifty test

Bebeğin sağlığının ve şüpheli kromozon anormalliklerinin tespiti için çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Nipt Test de bunlardan birisidir. Annenin kanının bebeğin kanına karışmasından sonra yapılabilen nipt testi, bebeklerde en sık rastlanan kromozom anormalliklerini saptamak için yapılan bir testtir. Daha çok 13., 18., ve 21. kromozomda görülen bu anormallikler Down Sendromu, Edwards Sendromu ve Patau Sendromu’na neden olabilmektedir.

Bu test, bebeğin genetik durumuna ve sağlığına ilişkin birçok bilgi edinme şansı sunmaktadır. Bu nedenle genellikle kadın doğum doktorları tarafından yapılması tavsiye edilir. Nipt Test, geleneksel testlerle karşılaştırıldığı zaman daha yaygın olarak tercih edilen ve güven duyulan bir test olma özelliği taşımaktadır.

Nipt Test Nasıl Yapılır?

Test sırasında ultrason cihazı kullanılmaktadır. Bu test sayesinde bebeğin ense kalınlığı ölçülebilmektedir. Ayrıca bu testte kullanılan bir diğer teknik de anne kanı ile yapılan ikili ve üçlü tarama testidir. Bu testler bebekten anne karnına yayılan hücrelerin alınmasıyla yapılmaktadır. Bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bünyesinde hem nipt test hemde ikili, üçlü test kombine olarak yapılabilmektedir.

  Nipt Test için Detaylı Bilgi İsteyin
  Nipt Testinin Özellikleri Nelerdir?

  Nipt testinin iki önemli özelliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki girişimsel olmayan bir yöntem olmasıdır. Bu şekilde annenin de bebeğin de sağlığı riske atılmamış olur. İkinci önemli özellikse erken teşhis imkanıdır. Çoğu uzmana göre hamileliğin erken sayılabilecek bir evresinde uygulanan bu yöntemle sonraki aşamalar için doğru tercihler yapmak mümkündür.

  Nipt Testi Sizin İçin Uygun mu?

  Nipt test için uygun olup olmadığınızı ancak gebelik sürecini birlikte yürüttüğünüz doktorunuzun vereceği bilgilerle öğrenebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda bu teste daha fazla başvurulmaktadır. Annenin yaşının 35 ve üzeri olduğu durumlarda bu test sıklıkla tercih edilmektedir. Daha önceden yaşanmış sorunlu gebelik ve düşük riski durumlarında da bu yönteme başvurulabilir. Tüp bebek tedavisi uygulanmış anne adaylarında da çoğunlukla nipt test istenebilir.

  randevu_al

  simdi_ara