M2-pk Testi Nedir? Nasıl Yapılır

Kolon kanseri, dünyadaki en yaygın kanser türlerinden biridir. Bağırsak kanserinin teşhisi için farklı testler geliştirilmiştir. M2-pk testi de bağırsak kanserinin teşhisinde kullanılan testlerden biridir. Bu test kişinin dışkı örneğinden yapılmaktadır. Sonolab tıbbi laboratuvarı tarafından uygulanabilen m2-pk testi için kişinin dışkı örneği vermesi yeterli olmaktadır.

M2-pk testi sayesinde, kolonoskopi sürecini yaşamak istemeyenler için dışkıya bakılarak analiz yapılabilir. Bu test diğer testlerle karşılaştırıldığında son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Sınırlı sayıda merkez tarafından uygulanan bu test, Sonolab Tıbbi laboratuvarı tarafından uygulanabilmektedir. Detaylı bilgi ve randevu için bize başvurabilirsiniz.

  M2-PK Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  M2-pk Testi Nedir?

  Bu test, bağırsak kanserinin teşhis aşamasında yararlanılan bir yaklaşımdır. Elisa yönteminin bu teste uygulanması sayesinde hem kanama yapan hem de kanamayan polipler tespit edilebilmektedir. Bu nedenle bu test son derece hassas olarak nitelendirilmektedir. Çünkü test, kanamadan bağımsız olduğu için bağırsaklarda oluşan poliplerin tespit edilmesinde de kullanılabilir.

  Bu dışkı testi, aynı zamanda kişinin yediği kırmızı et veya turp gibi yiyeceklerden oldukça az etkilenmektedir. Bazı bağırsak kanseri teşhis testleri, bu yiyeceklerden etkilenerek hatalı pozitif sonuçlar vermektedir. Testin gıdalardan minimum düzeyde etkilenmesi sonuçların hassasiyetini ve doğruluğunu önemli ölçüde arttırabilmektedir.

  M2-PK Testi Nasıl Yapılır?

  M2-pk testi, alınan dışkı örneklerinin incelenmesi şeklinde gerçekleştirilir. M2-pk, bağırsak kanseri veya polip oluşumu durumunda temel enzim göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. Test sırasında bu enzimin varlığı incelenmektedir. Böylelikle kanama olmayan ama bu enzime sahip polipler tespit edilebilmektedir.

  Bu testin sağladığı faydalardan biri de, dışkıda gizli kan testi gibi kanamaya bağımlı olmamasıdır. Doktorlar tarafından bağırsak kanseri belirtileri görülen hastalardan bir öncü analiz olarak bu testi yaptırmaları istenebilir. Çünkü bazı durumlarda bu belirtiler farklı hastalıklarla ilişkili olabilmektedir. Zorlu kolonoskopi sürecini hastalara yaşatmamak adına bu test istenebilmektedir. Bu testin sonuçları mutlaka seçmiş olduğunuz uzman doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bu test sayesinde risk düzeyi düşük olan hastalarda gereksiz bir şekilde kolonoskopi yapılmasının önüne geçilmiş olur. Böylece kolonoskopiye sadece gerçekten ihtiyaç olan durumlarda başvurulabilir.

  Sonolab uzman laboratuvar kadrosuyla 1992 yılından bu yana hizmeterini sürdürmektedir. M2-pk testi ve diğer laboratuvar testleri hakkında bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  randevu_al

   

  simdi_ara