Kromozom Testi Nedir?

kromozom testi

Kromozom testi veya diğer adıyla karyotipleme, kromozomlarda meydana gelen anomalileri tespit etmek için kişinin kromozom sayısını ve yapısını inceler. Kromozomlar, tüm hücrelerin çekirdeğinde yer alan ve vücudun tüm bilgilerini içeren iplik benzeri yapılardır. Her bir kromozom belirli yerlerde binlerce gen barındırır. Bu genler, insanların fiziksel özelliklerinden sorumludur. Genlerin büyüme, gelişme ve işlev üzerinde önemli etkileri vardır. Genetik hastalıkları olan kişilerde veya kromozomla ilgili hastalıkları olan kişilerde kromozom testi yapılarak sorunların bazıları belirlenebilir.

Kromozom Testi Nasıl Yapılır?

Kromozom testi yapılırken kişinin hücre örneği kan yoluyla alınır. Daha sonra bu örnek, besin değeri açısından zengin bir ortamda kültürlenerek hücrelerin bölünmesi sağlanır. Bölünmenin tetiklenmesi, kromozomların ayırt edilmesi için önemlidir. Ayrılan kromozomlar özel bir zincire yerleştirilir ve kromozomların mikro fotoğrafları çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar çiftler eşleşecek şekilde düzenlenir. Kromozomların fotoğrafları düzenlendikten sonra laboratuvar uzmanı kromozom çiftlerini değerlendirir. Bu değerlendirme sırasında herhangi bir anomalinin olup olmadığını araştırılır. Bu test bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bünyesinde senelerdir uygulanmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için Sonolab ile iletişim formları yardımıyla veya telefon ederek iletişim kurabilirsiniz.

  Kromozom Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Test Genellikle Ne Zaman Yapılır?

  Kromozom testi, kromozom anomaliliklerini tespit etmek için kullanılır. Bu nedenle test genetik hastalıkların, doğuştan gelen bozuklukların ve kan veya lenf sistemi ile ilgili bazı hastalıkların teşhis edilmesi için kullanılabilir. Testin gerçekleştirilebileceği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Amniyotik sentez yöntemiyle fetüs incelenebilir.
  2. Down sendromunun erken teşhisi için hamile kadınlarda uygulanabilir.
  3. Hamile kadınlarda amniyotik sıvı incelenerek bebeğin doğuştan gelen bir bozukluğunun olup olmayacağı incelenebilir.
  4. Ultrason sırasında görünen yapısal ve/veya gelişimsel bozukluklar tespit değerlendirilebilir.
  5. Ailede bilinen bir kromozom anomalisi olup olmadığını tespit edilebilir.
  6. Daha önce düşük yaşandıysa kromozom anomalisi olup olmadığını tespit edilebilir.
  7. Belirli lösemi, lenfoma, anemi veya kanser türlerinden biri teşhis edilen kişilerde bu hastalıkların kromozomlardan kaynaklı çıkıp çıkmadığını belirlemek için uygulanabilir

  Bu test, genellikle hamile kadınlarda fetüsün sağlığı için uygulanmaktadır. Test sonuçları eksik kromozom, trizomi, kromozom üzerinde silinme, kromozom üzerinde yer değiştirme gibi sorunların belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara