Kanda Gebelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

kanda gebelik testi

Kanda gebelik testi hamilelik hormonlarının ölçülmesiyle kişinin hamile olup olmadığını belirlemeyi sağlayan bir kan testidir. Kandaki hormonlar ölçülerek sonuçlar elde edilir. Test sırasında kanda B-HCG adı verilen bir hormonun değeri ölçülerek değerlendirilir. Kandaki hormon değeri değerlendirilerek kişinin hamilelik durumu belirlenir. Aynı zamanda kanda gebelik testi için tamamlayıcı diğer testler de hamilelik durumunun kesinleştirilmesini sağlar.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Testin yapılması sırasında B-HCG seviyeleri değerlendirilir. Yüksek hormon seviyesi ile kişinin hamile olup olmadığı belirlenir. Fakat B-HCG hormonu seviyesi tümör veya dış gebelik gibi durumlarda da yükselme gösterebilmektedir. Bu nedenle yapılan kan testinden sonra hamileliğin ultrason testi kullanılarak doğrulanması gerekmektedir. Bazı durumlarda boş gebelik olarak adlandırılan tıbbi bir durum da bu hormonun seviyesinin yükselmesine neden olabilir. B-HCG hormonunun seviyesi hamilelik durumunu gösterse de diğer durumlar da meydana gelebileceği için ek testlerle desteklenmesi gerekmektedir. Sonomed – Sonolab bünyesinde hamilelik tetkikleri ihtiyaç görülmesi ve istenmesi halinde bir bütün olarak ele alınabilmektedir.

  Gebelik Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  B-HCG Hormon Seviyesine Ne Zaman Bakılmalıdır?

  B-HCG hormon, belirli bir süre geçtikten sonra yükselir. Bu nedenle kanda gebelik testi yapılırken belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Testin yapılması için adet gününden sonra en az iki ya da üç gün beklenmesi önerilmektedir. Kan testiyle hamileliği anlamak için döllenmenin gerçekleşmiş ve yumurtanın rahim içerisine yerleşmiş olması gerekmektedir. Yumurta rahim içine yerleştiği zaman kandaki hormon değeri yükselir. Testin yapılması için aç veya tok karnına gelmek önem taşımaz. Bu nedenle test saate bakılmaksızın herhangi bir zamanda kolaylıkla yapılabilir.

  B-HCG Testi Nasıl Yapılır?

  Testin yapılması için test yapılacak kişiden kan örneği alınması gerekmektedir. Genellikle tek tüp kan almak yeterli olmaktadır. Alınan örnek laboratuvar ortamında incelenir.  Eğer kandaki B-HCG seviyesi belirlenen değer aralığının üzerinde bir değere sahipse, bu durum kişinin hamile olduğunu gösterir. Fakat kandaki hormon değerleri belirlenen değerler arasındayken de hamilelik şüphesi olabilir. Böyle durumlarda test sonucunun doğrulanması için birkaç gün yeniden örnek kan alınır. İhtiyaç olması durumunda ultrason görüntüleme yapılabilmektedir. Tekrarlanan test sonuçlarına göre kişinin hamile olup olmadığını belirlenir.

  randevu_al

  simdi_ara