Kan Testi Nedir? Nerede Yaptırılabilir?

kan testi

Kan testi geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir ve en yaygın tıp testlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Örnek olarak genel sağlık durumunu değerlendirmek, enfeksiyon var mı kontrol etmek, karaciğer ve böbrekler gibi bazı organların ne kadar iyi çalıştığını görmek, bazı genetik rahatsızlıklar gibi durumları öğrenmek için çeşitli kan testleri yapılmaktadır. Kan testleri çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Rutin muayene yaptırdıktan sonra, doktor sağlık durumuyla ilgili detayları görmek ve teşhisi daha net koyabilmek için kan testi yapılmasını ister. Birçok kan testi özel hazırlık gerektirmez. Sadece bazıları için testten önce yemek yenmemesi gerekmektedir.

Kan Testi Nasıl Yapılır?

Bu test sırasında vücudunuzdan küçük bir kan örneği alınır. Genellikle koldaki bir damardan bir iğne yardımıyla çekilen kan, testin çeşidine göre farklı tüplere koyularak laboratuvarda incelenir. Laboratuvar çalışanları kanı alıp analiz eder. Kan hücrelerini saymak için kanın tamamını kullanırlar ya da kan hücrelerini içeren sıvılardan ayırırlar.

Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bir Sonomed kuruluşu olarak yıllardır kalite standartları çerçevesinde güvenle gerçekleştirdiği tüm testleri uygulamaya devam etmektedir. Evde kan alma ve numune toplama hizmetleriyle hastaların evinde veya iş yerinde kan örnekleri alnırak Sonolab Tıbbi Laboratuvarı’nda testler gerçekleştirilmektedir. Yapılan testlerin sonuçları internet üzerinden ve kısa mesajla hastalara iletilmektedir. Son dönemde kan testi yaptırmak isteyenler tarafından bu uygulama yaygın olarak tercih edilmektedir.

  Kan Tahlili için Detaylı Bilgi İsteyin
  Her bir testin farklı bir analiz yöntemi bulunmaktadır.  Kan testinden elde edilecek sonuçlarla erken teşhis koymak daha olanaklı bir hale gelmiştir. Doktorlar, tek başına kan testleriyle birçok hastalığı ve tıbbi problemi teşhis edemezler. Doktorunuz bir teşhisi koyabilmek için başka faktörleri de göz önünde bulundurur. Bu faktörler belirtilerinizi, semptomlarınızı, tıbbi öykünüzü, yaşamsal bulgularınızı (tansiyon, nefes alma, nabız ve sıcaklık) içerir. Kısaca kan testiyle beraber mutlaka muayene de olmanız gerekmektedir.

  Kan Testleri Ne İşe Yarar?

  Kan testleri, kanınızdaki farklı maddelerin seviyelerinin normal aralıkta olup olmadığını göstermektedir. Bu da birçok rahatsızlığın teşhis edilmesini sağlar. Kanda yer alan birçok madde seviyesine normal aralık demek için birçok değişken bulunmaktadır. Cinsiyet, yaş, kanın alındığı saat bu değişkenler arasında yer alır. Bunun yanı sıra diyet, adet döngüsü, fiziksel aktivite seviyesi, alkol alımı ve ilaçlar da bu durumu etkiler. Doktor muayenesi ve bunun sonucunda hekim isteğine göre yapılmış kan testleri hastalıkların tedavisindeki tanı aşamasında önemli bir unsur olarak yer almaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara