Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

Dünyada en yaygın kanser türlerinden biri kolon kanseri olarak da bilinen kalın bağırsak kanseri olarak görülmektedir. Kalın bağırsak kanseri erken teşhis edilmeze diğer iç organlara veya lenf bezlerine sıçrama riski taşımaktadır. Böyle bir sıçrama durumunda ise tedavisi son derece zor ve yıpratıcıdır. Kolon kanseri, herhangi bir şikayeti olmayan hastalarda da görünebilir. Bu nedenle erken teşhis ve düzenli kontrol çok önemlidir. Bu hastalıkların teşhisinde Tümör M2-PK testi kullanılabilmektedir. %92 duyarlılık oranına sahip bu test sınırlı sayıda laboratuvar tarafından yapılabilmektedir. Sonolab Tıbbi Laboratuvarı tarafından uygulanabilen ve erken teşhis için yaygın olarak tercih edilen testler arasında yer alan M2-PK testinin yapılması için az miktarda dışkı örneği yeterli olmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için Sonolab ile iletişime  geçebilirsiniz.

  M2-PK Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Çoğunlukla kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsakta oluşan polipler şeklinde başlar. Polip oluşumunun tespit edilmesi için risk grubunda yer alan kişilerin düzenli kontrol ve testlerini doktor eşliğinde yaptırmaları önerilmektedir.

  Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

  Kalın bağırsak kanseri, tuvalete sık gitme isteği, yeterince dışkı çıkaramama ve sürekli dışkıya çıkma isteği gibi belirtilerle tespit edilebildiği gibi herhangi bir belirti vermeksizin de gelişebilmektedir. Bu nedenle düzenli kontrol ve testleri yaptırmak önem taşımaktadır. Özellikle 40 yaşından büyük kişilerin yıllık olarak M2-PK testi yaptırmaları tavsiye edilmektedir. M2-pk testi uluslararası kalite belgelerine sahip olan Sonolab Tıbbi Laboratuvarı tarafından sunulan hizmetler arasında yer almaktadır.

  Bu hastalık herkeste ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık olmakla birlikte, risk grubunda yer alan diğer kişiler ise ailesinde bağırsak kanseri olan bireyler, sigara kullanan bireyler, sıklıkla kırmızı et tüketen bireyler ve sağlıksız bir yaşam süren bireyler olarak sayılabilir. Sağlıksız yaşam ve sigara kullanımı, kolon kanseri riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Belirtiler arasında karın bölgesinde sürekli şişlik ve ağrı yer almaktadır. Şişlik ve ağrı, bağırsakta meydana gelen tıkanmanın bir işareti olabilir. Devam eden şişlik ve ağrı durumunda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

  Merak Edilenler

  Kalın bağırsak kanserinin teşhis edilmesinde uygulanan farklı testler vardır. M2-pk testi dışkı örneğinden yapılabilmesi ve 2 saat gibi bir süre içerisinde sonuç alınabilmesi nedeniyle son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. M2-PK testinde hem kanama yapan hem kanama yapmayan polipler tespit edilebilir. Test sonuçları mutlaka tercih etmiş olduğunuz uzman doktor muayenesi ile değerlendirilmelidir.

  1992 yılından bu yana bir Sonomed kuruluşu olarak hizmet veren Sonolab Tıbbi Laboratuvarı ile iletişime geçerek M2-pk testi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara