Hiv Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hiv günümüzde eski dönemlerle karşılaştırıldığında daha yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olan aids hastalığına neden olan virüse denilmektedir. Modern tıp biliminin ilerlemesiyle hiv testi ya da diğer halk arasında bilinen adıyla aids testi kullanılarak virüs tespit edilebilmektedir.

Hiv, insandan insana kan yoluyla veya cinsel yolla bulaşır. Bu nedenle bu test büyük önem taşımaktadır. Virüsün test ile belirlenmesi durumunda bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu önemler hem hastalığa sahip olan kişinin hem de yakınlarının daha rahat bir yaşam sürdürmesi için gereklidir.

Hiv Testi Nasıl Yapılır?

Hiv testi aslında bir kan testidir. Hastadan alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında incelenir. Hastadan alınan kan örneği, farklı antijenler eklenerek test edilir. Bu antijenler kan hücreleriyle etkileşime girerse kişinin virüse sahip olduğu ortaya çıkabilir. Sonolab kadrosunda bulunan biyokimya uzmanı ve teknikerler tarafından yapılan inceleme sonucunda rapor oluşturulur. Rapor hasta mahremiyetine dikkat edilerek hasta ile paylaşılır.

  Hiv Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Hiv Testi Merak Edilenler

  Halk arasında çoğu kişinin kullandığı “aids testi” kavramı doğru bir ifade değildir. Aids hiv bulaşması sonucunda ortaya çıkan ve bağışıklık sistemine etki eden bir hastalıktır. Hiv bulaşması ne kadar erken teşhis edilirse kişi kendini ve çevresindekileri o kadar korumuş olmaktadır.

  Erken teşhis edilen hiv durumlarında bir doktor eşliğinde hastalığı baskılayıcı çeşitli planlamalar yapılabilmektedir. Bu nedenle şüpheli durumlar sonrasında bu testi yaptırmak çok önemlidir. Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bir Sonomed kuruluşu olarak 1992 yılından bu yana hizmetlerine profesyonel kadrosu ve hassas yaklaşımıyla devam etmektedir.

  Gizliliğinize saygı duyarak ve hassas bir yaklaşımla hiv testi için Sonolab Tıbbi Laboratuvarı ile görüşerek randevunuzu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  randevu_al

   

  simdi_ara