Hiv Elisa Testi Nedir?

Hiv Elisa testi en genel anlamıyla, hiv teşhis edilmesinde uygulanan kan testine denilmektedir. Halk arasında aids testi, hiv testi veya elisa testi olarak da bilinen bu test, Sonolab Tıbbi Laboratuvarı tarafından talep eden kişilere uygulanabilmektedir. Hiv testi sonuçları değerlendirildikten sonra gizlilik ve kalite politikası gereği sonuçlar sadece testi yaptıran kişinin ulaşabileceği şekilde paylaşılmaktadır.

Doktorlar ve testi yaptırmak isteyenler çoğu zaman özel laboratuvarlarda bu testi yaptırmayı tercih etmektedir. Bunun başlıca nedeni randevu ve sonuç alma imkanının rahat bir şekilde gerçekleşebiliyor olmasıdır. Bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab Tıbbi Laboratuvarı 1992 yılından bu yana İstanbul’da uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Hiv elisa testi ve diğer laboratuvar testleri hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Elisa Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Hiv Elisa Testi Nedir?

  Hiv, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığa yol açan virüsün ismidir. Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Uzun yıllardır yapılan araştırmalara rağmen, hastalığı tamamen ortadan kaldıracak herhangi bir önleyici veya tedavi edici yöntem geliştirilememiştir. Bu hastalık, semptomların baskılanması şeklinde tedavi edilir. Böylelikle hastalığın olumsuz etkileri kontrol altına alınır. Hiv elisa testi ise bu hastalığa yol açan hiv virüsünün kanda bulunup bulunmadığını analiz etmek için kullanılan testtir.

  Bu testin sonuçları mutlaka doktor eşliğinde değerlendirilmelidir. Hasta sonuçlarla birlikte istediği bir doktora başvurabilir. Doktor şüpheli bir durum gördüğünde ya da hastada belirli semptomları gördüğünde bu testi isteyebilir. Bu test kan testi şeklinde uygulanır. Aynı zamanda frengi ya da Lyme hastalığı gibi bazı hastalıkların teşhisinde de elisa testi kullanılabilir. Bazı durumlarda teşhisi zor kan hastalıklarının belirlenmesi için bu testten faydalanılabilir. Test edilen hastalığa bağlı olarak test sonuçlarının çıkma süresi değişebilir.

  Hiv Elisa Testi Nasıl Yapılır?

  Testin yapılması için hemşire tarafından kan alınır. Daha sonra alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında incelenir. Testin sonuçlarının ne zaman çıkacağı hakkında laboratuvar yetkilileri tarafından bilgilendirme yapılmaktadır. Doktor test sonuçlarını değerlendirdikten sonra kesin emin olmak adına yeniden test isteyebilir. Test hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için Sonolab Laboratuvarı ile iletişime geçebilirsiniz.

  randevu_al

   

  simdi_ara