Prenatal Test Nedir?

Harmony prenatal test, bir doğum öncesi testidir. Bu test anne adayından alınan kan örneklerinin incelenmesiyle yapılır. Testin amacı, bebeğin kromozom anomalisi ilgili risklerini değerlendirmektir. Kan yoluyla yapılan bir DNA testi olarak da adlandırılabilir. Bu test, bebeğin 21, 13, 18 ve X-Y kromozomlarının görüntülenmesine izin verir. Fakat bu görüntüleme kısıtlıdır ve genel sonuçlar sunar. Testin, doktorlar tarafından genellikle hamile olan kadınlarda yapılması önerilmektedir. Sadece bir kan testi olduğu için hamilelik döneminde yapılabilmektedir.

Prenatal Test Nasıl Yapılır?

Harmony prenatal test, anne adayından alınan kan örneklerinin incelenmesiyle yapılır. Bu test, 21 numaralı kromozomda meydana gelebilen trizomiyi tespit etme açısından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu test uygulanarak Down sendromu, Edwards sendromu ve Patau sendromu gibi bazı hastalıklar hakkında risk analizi yapılabilmektedir. Harmony Prenatal test bir teşhis ve belirleme testi olmaktan ziyade gelişmiş bir inceleme testi olarak kabul edilmektedir.

  Harmony Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Harmony testinde yüksek risk sonucunun çıkması veya tam tersi bir sonuç çıkması durumunda sonuçlar mutlaka doktor tarafından değerlendirilmlidir. Bu bir teşhis değil risk inceleme testi olduğundan doktorlar ancak başka dinamiklerle, testlerle ve muayenelerle bir sonuç ortaya koyabilirler. Doktorlar ihtiyaç olması durumunda ek testler veya görüntüleme tetkikleri isteyebilmektedir. Test, fetüsün yapısal özellikleri konusunda herhangi bir bilgi sağlamaz.

  Prenatal Test Ne Zaman Yapılır?

  Harmony prenatal testi, çoğunlukla hamileliğin 9. – 10. haftası tamamlandıktan sonra yapılabilir. Tekli ve ikiz hamileliklerinde uygulanabildiği gibi çoklu fetüs durumunda da uygulanabilir. Testi yaptırmak için kimi risklerin varlığı gözetilse de günümüzde çok farklı risk unsurları geliştiğinden bu teste yaygın olarak başvurulabilmektedir. Doktorlar, tespit ettikleri herhangi bir risk oluşumunu değerlendirmek için bu testi isteyebileceği gibi hamilelik sürecinde bebeğin bu anormalliklerden birine sahip olup olmadığını değerlendirnek de isteyebilirler. Testin sonuçları genellikle 1 ya da 2 hafta içerisinde çıkmaktadır.

  Bu test bazı durumlarda ultrasonla görüntüleme ile birleştirilerek de yapılmaktadır. Bu şekilde daha bütünlüklü bir rapor oluşturularak doktorlara sunulmaktadır. Test sonuçları doktorlar tarafından değerlendirilmeli ve ancak doktor tavsiyeleri ile süreç devam ettirilmelidir.

  randevu_al

   

  simdi_ara