Hamilelik için Kan Testi Nedir?

hamilelik-icin-kan-testi

Hamilelik için kan testi hamilelik durumunun net bir şekilde belirlenmesi için yapılan kan testleri arasında yer almaktadır. Test sırasında kandaki hormonlara bakılarak kişinin hamile olup olmadığı belirlenir. Test, bir kan testi olarak uygulanmaktadır. İdrar testleriyle karşılaştırıldığında kan testlerinin doğruluk oranının daha yüksek seviyede olması nedeniyle; hamileliğin tespit edilmesinde yaygın olarak kan testleri kullanılmaya başlanmıştır.

Hamileliğin belirlenmesi için yapılan kan testi bazı durumlarda dış gebeliği veya boş gebeliği de gösterebilir. Dış gebelik, embriyonun rahmin dışında bir yere tutunmasıyla meydana gelen bir durumdur. Embriyo farklı nedenlerden dolayı rahim dışına yerleşebilir. Bu durumda ise hamilelik hormonları üretilmeye devam edecektir. Boş gebelikte ise embriyo yoktur ve gebelik kesesi rahme yerleşmiştir. İki durumda da hamilelik için yapılan kan testi pozitif sonuç verecektir. Fakat bu durumlarda tıbbi müdahale yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kan testinden sonra ultrasonla görüntülemenin de yapılması gerekmektedir. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Sonolab Tıbbi Laboratuvarı aynı merkezin çatı altından her iki hizmeti de hastalarına yıllardır sunabilmektedir. Detaylı bilgi için telefonla ya da iletişim formlarını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

  Gebelik Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Hamilelik için Kan Testi Nasıl Yapılır?

  Hamilelik için kan testi hamile olma olasılığı olan anne adayından alınan kan örneğinin laboratuvar ortamında incelenmesiyle yapılır. Kan örneğinde beta HCG olarak adlandırılan hamilelik hormonunun olup olmadığına bakılır. Eğer beta HCG hormonu bulunursa kişi hamiledir. Hamilelik tespiti yapıldıktan sonra ultrasonla muayenenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hamileliğini belirleme konusunda yapılan hamilelik için kan testi sadece kandaki hormon seviyesini göstermektedir. Fetüsün durumu hakkında gerekli diğer bilgiler ultrason görüntüleme ve diğer hamilelik testleriyle belirlenebilir.

  Hamilelik için Kan Testi Ne Zaman Yapılır?

  Kan testiyle hamileliğin belirlenmesi için kandaki hormon seviyelerinin belirli bir değerinde üstünde olması gerekmektedir. Bunun için de embriyonun oluşması ve rahmin içine tutunması gerekmektedir. Beta HCG hormonunun belirlenebileceği en erken tarih ise yumurta oluşumundan sonraki 10 gündür. Bu 10 günlük süre içerisinde embriyo oluşarak rahme tutunabilir. Testin yapılması için adet gününün en az 10 gün gecikmiş olması gerekmektedir. Bu şekilde kan testinden verimli sonuçlar elde edilebilir. Kan testinin hamileliği işaret etmesi durumunda doktorunuzla konuşarak ilerleyen adımları planlayabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara