Gebelikte İkili Test Nedir?

Gebelikte ikili test hamilelik döneminde fetüste down sendromu gibi anormalliklerin olup olmadığını test etmek amacıyla uygulanan bir tarama testidir. Bu test genellikle, hamileliğin 11-14 hafta döneminde gerçekleştirilebilmektedir. 2000’li yılların başından beri uygulanan bu test, Down sendromunun erken teşhis edilmesinde yaygın olarak kullanılan bir testtir.

Down sendromu riski, genellikle ileri yaşta hamile kalan kadınlarda ve ailesinde Down sendromu olan kişilerde yüksektir. Fakat bu nedenlere bağlı olmaksızın herkeste görülebilme ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda akraba evlilikleri, daha önce sakat bebek doğuranlar ve tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleriyle hamile kalanlarda da Down sendromu riski bulunmaktadır. Gebelikte ikili test, risk grubunda olan anne adaylarının bebeklerinde doktorların yönlendirmesi ve tavsiyeleri eşliğinde yaptırılabilmektedir. Son yıllarda herhangi bir riske karşı önceden önlem alabilmek adına doktorlar çoğu anne adayından bu testi isteyebilmektedir.

  Test Hakkında Detaylı Bilgi İsteyin
  Gebelikte İkili Test Nedir?

  Gebelikte ikili test, gebeliğin 11. haftası ve 14. haftası arasında uygulanır. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında farklı tarama testleri uygulanmaktadır. Örneğin genellikle 16 ila 20 haftalar arasında üçlü test uygulanabilmektedir.

  İkili test de üçlü test gibi anne adayından alınan kan örneklerinin laboratuvar ortamında test edilmesiyle gerçekleştirilir. Bu testte, annenin kanındaki beta HCG ve PAPP-A hormon değerlerine bakılır. PAPP-A ve HCG, hamilelik döneminde ortaya çıkar. Bu değerlerin ölçülmesiyle risk faktörü belirlenir.

  Gebelikte İkili Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

  Gebelikte ikili test negatif ya da pozitif sonuç verebilir. Bu test sonuları mutlaka doktor tarafından analiz edilmeli ve sonuca öyle ulaşılmalıdır. Test sonuçları doktor tarafından değerlendirilmediği sürece kesin bir yargıda bulunmak yanlıştır. Bu nedenle test sonuçlarının mutlaka doktora gösterilerek devam eden süreci bu şekilde ele almak daha yerinde olacaktır.

  Gebelikte ikili test ve hamilelik sürecinde yaptırılması gereken rutin testlerin çoğu Sonolab Tıbbi Laboratuvarı tarafından uygulanabilmektedir. Sonolab bir Sonomed kuruluşu olarak 1992 yılından bu yana profesyonel kadrosuyla hem tıbbi görüntüleme hem de tıbbi laboratuvar alanında hizmet vermektedir.

  İkili test hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için Sonolab Tıbbi Laboratuvarı ile iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  randevu_al

   

  simdi_ara