Gebelik Testi Nerede Yaptırılabilir?

gebelik testi

Genellikle en küçük belirtide bile hamilelik olası bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu belirtilerden biri görülüyorsa gebelik testi yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik testi kan testi olarak yapıldığında, HCG olarak adlandırılan bir hormonu vücutta ölçmektedir. HCG, hamilelik sırasında üretilen bir hormondur. Gebe kadınların kan ve idrarında, gebelikten sonraki en geç 10 gün içerisinde görünmeye başlayabilmektedir. Gebelik testi kan yoluyla yapılabilmektedir. Bu testler, HCG hormonunun var olup olmadığını ve ne kadar HCG bulunduğunu ölçmektedir. Kan testi yaptırıldığı zaman tek bir tüpe kan çekilmektedir. Daha sonra tüp laboratuvarda teknisyen tarafından incelenmeye başlar. Sonuçlar genellikle 1 gün içerisinde belli olmaktadır.  Hamilelik testleri, doğru uygulandığı zaman güvenilir kaynaklar olarak görülmektedir.

  Gebelik Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bir Sonomed kuruluşu olarak yıllardır gebelik testi uygulamalarını gerçekleştirmektedir. Evde ve işte kan alma hizmetiyle hastalar tarafından tercih edilmektedir. Sonolab Tıbbi Laboratuvarı ile iletişime geçenler kan alma ve dış laboratuvar uzmanı tarafından ziyaret edilerek kan verebilirler. Böylece laboratuvara gelmek yerine zamanlarını da daha farklı alanlarda kullanabilirler.

  Kan ile Gebelik Testi Özellikleri

  Bu test, HCG hormonunun vücutta olup olmadığını ortaya koymaktadır. HCG hormonu, bebeğin anne karnında rahim içerisinde bulunduğu plasentadan yayılan bir hormondur. HCG hormonu hamilelik döneminde devamlı olarak üretilmektedir. Hamilelik şüphesi bulunan kişilere uygulanan bu testler doğru sonuçlara ulaşmayı sağlamaktadır.

  Gebelik hormonları ilk önce ve kesin olarak kanda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kanda gebelik testi en doğru sonuçların alınmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Kandan alınan değerler gebeliğin her geçen haftasında daha da artış gösterir. Bu normal bir durumdur. Hamile olmayan kadınlarda HCG değeri 0-10 ml arasında bulunmaktadır. Hamile kadınlarda ise en az 5 ve 10mm üzerinde olması beklenir. Şüpheli durumlarda yine de ultrason çekilmeden kesin bir yargıya varmak doğru olmaz. Çünkü kimi zaman daha farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle doktorlar genelde hem kanda gebelik testi hem de ultrason sonuçlarına göre çıkarım yapmaktadırlar. Sonomed ve Sonolab bünyesinde her iki uygulama da bulunmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara