Gaitada Gizli Kan Testi

Gaitada gizli kan testi aynı zamanda GGK testi veya dışkıda gizli kan testi olarak da bilinmektedir. Bu testin amacı, dışkıda kan olup olmadığını test etmektir. Dışkıda kan bulunması, kolon kanseri ve buna bağlı hastalıkların göstergelerinden biri olarak kabul edilebilir. Kanserin erken dönemde teşhis edilip tedavinin en kısa süre içerisinde başlaması için belirtiler göründüğü anda teşhis testlerinin uygulanması gerekmektedir.

Sonolab’da Gaitada Gizli Kan Testi

Gaitada gizli kan testi, Sonolab Tıbbi Laboratuvar tarafından yapılabilmektedir. Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bir Sonomed kuruluşu olarak 1992 yılından bu yana uzman kadrosuyla hem tıbbi görüntüleme hem de laboratuvar alanında hizmet vermektedir. Sonolab ile iletişime geçerek bu test ve yaptırmak istediğiniz diğer testler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.

  Gaitada Gizli Kan Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Bu test aynı zamanda bazı durumlarda aneminin nedeninin tespit edilmesinde de kullanılabilir. Anemi, bağırsakta meydana gelen kanamalardan veya ülserlerden kaynaklanıyorsa, dışkıda gizli kan testi sayesinde tespit edilebilir.

  Kolon Kanseri ile İlgili Bilgiler

  Kolon kanseri ya da bağırsak kanseri, en yaygın kanser türlerinden biridir. Bu kanser türünün erken dönemde tespit edilmesi için gaitada gizli kan testi uygulanabilir. Kolon kanseri erken tespit edilirse, tedavi daha başarılı sonuçlar vermektedir. Yüksek kolon kanseri riskine sahip olan kişilerin düzenli olarak dışkıda gizli kan testini yaptırması gerekmektedir.

  Gaitada Gizli Kan Testi Nasıl Yapılır?

  Gaitada gizli kan testi, hastadan alınan dışkı ya da diğer adıyla gaita örneğinin laboratuvar ortamında incelenmesiyle yapılır. Örneklerin su veya idrar gibi diğer maddelerle temas etmesi engellenmelidir. Sonolab tıbbi laboratuvarı tahlil yaptırmak isteyenlere uygun ortam ve şartları sağlayarak bu test örneği verirken nelere dikkat etmeleri konusunda açıklamada bulunmaktadır.

  Test için Guaiac yayma metodu (gGGK) ve immunokimyasal metoddur (iGGK) yöntemlerinden biri kullanılabilir. gGGK yönetimi kullanılacaksa, örnek alınacak kişinin yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu yöntem sırasında ilaç kullanımı ve diş tedavisi ile ilgili çeşitli kısıtlamalar da vardır. Gerekli kısıtlamalar doktor tarafından test istendiği sırada söylenmektedir. iGGK yöntemi uygulanacaksa herhangi bir kısıtlama yapılmasına gerek yoktur. gGGK yönteminde, renk değişimine neden olduğu için kırmızı et ve turp gibi besinlerden kaçınmak gereklidir. Böylelikle test sonuçlarında hata payı en aza indirilecektir.

  Sonolab ile iletişime geçerek randevunuzu oluşturduktan sonra gerek test hakkında gerekse test öncesi dikkat etmeniz gerekenler konusunda detaylı bilgilendirmeler yapılacaktır.

  randevu_al

   

  simdi_ara