Gaita Tahlili Nedir? Nerede Yaptırılabilir?

gaita tahlili

Gaita tahlili bir takım rahatsızlıkların teşhis edilmesinde kullanılan dışkı testi yöntemidir. Dışkı testi genellikle bir takım şüphelerden sonra istenmektedir. Hastanın karnında, bağırsaklarında veya gastrointestinal sisteminin herhangi bir bölümünde yaşanan sorunlar hakkında detaylı bilgi verir. Dışkı örneği ile gerçekleştirilen gaita tahlili doktorlara mide, bağırsak veya gastrointestinal sisteminin başka bir bölümünde bir sorun yaşandığında neler olup bittiğine ilişkin değerli bilgiler sağlar. Gaita testi doktorun bağırsaklarda bakteri enfeksiyonu olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur.

Gaita Tahlili Hangi Durumlarda Daha Fazla İstenebilir?

Doktorlar bu testin yaptırılmasını farklı nedenlere bağlı olarak ve çeşitli şüphe duyulan durumlar sonucunda isteyebilmektedir. Zehirlenmeye neden olan mikrobal durumlar, bağırsak enfeksiyonları, çeşitli enfeksiyon durumları, kusma, ateş ve terleme, karın ağrısı ve mide bulantısı, şiddetli ishal gibi nedenler bunlardan bazılarıdır.

Hastalar birkaç gün boyunca ishal görmeye devam ediyorsa genellikle Gaita tahlili istenmektedir. Bu durum hem çeşitli rahatsızlıkları hem de zehirlenmeleri ortaya koymakta başarılı bir yönteme işaret eder. Dışkıların tahlilinin en yaygın nedeni, çeşitli bakteri ve parazitinlerin bağırsakları etkileyip etkilemediğini öğrenmektir. Bağırsaklarda yaşayan birçok mikroskobik organizma normal sindirim için gereklidir. Ama yine de bağırsaklara zarar veren bakteri ve mikroplar bulunmaktadır. Bu testler de o zararlı parazitlerin bulunmasını sağlar.

Sonolab tarafından evde ve iş yerinde numune alma hizmeti sunulmaktadır. Bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab Tıbbi Laboratuvar ev veya iş yeri adresinize gelerek gaita testi için gerekli numuneyi teslim almaktadır. Laboratuvara götürülerek yapılan incelemenin ardından sonuçlar size internet üzerinden ve kısa mesajla ulaştırılmaktadır.

Gaita Tahlili Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastadan dışkı istenir. Hasta dışkısını bir kaba yapar ve bu kap daha sonra laboratuvara yollanır. Laboratuvar teknisyeni, bu dışkı numunelerini bazı bakterilerin büyümesini teşvik eden besinler içeren steril plastik kaplara yerleştirir. Hedeflenen bakteriler eğer dışkı örneğinde mevcutsalar büyürler. Herhangi bir bakteri kolonisi oluşmazsa, test negatiftir, yani bakteri enfeksiyonu belirtisi yoktur. Fakat eğer bakteri kolonileri oluşursa, teknisyen onları mikroskopta inceler ve daha belirgin olarak tanımlamak için kimyasal testler yapabilir. Çoğu zaman, hastalık yapan bakteriler veya parazitler tek bir dışkı örneğinden tespit edilebilir. Ortalama olarak, dışkı kültürünün sonucu 24 ila 48 saat içinde belirlenmektedir.

randevu_al

simdi_ara