FMF Testi Nedir Nasıl Yapılır?

fmf testi

Ailevi Akdeniz Ateşi olarak bilinen FMF, kalıtımsal bir tekrarlı ateş hastalığıdır. Fmf testi ise bu hastalığı teşhis etmek için kullanılan bir genetik testidir.Genetik testin haricinde hastalığın teşhis aşamasında kan testlerinden de yararlanılmaktadır.Genellikle hastalığın teşhisi, tekrarlayan ataklar sonucunda yapılmaktadır. Yine de Fmf testi tekrarlayan atakları beklemeden teşhisin yapılmasına imkan tanımaktadır. FMF testi ile hastalığın büyük oranda teşhis edilmesi mümkündür. Eğer hastanın etnik kökeni biliniyorsa test sırasında hastalıktan sorumlu olan genler incelenmektedir. Hastanın etnik kökeninin bilinmediği durumlarda ise tüm gen dizisinin incelenmesi gerekmektedir. Bu hastalık en az bir adet MEFV mutasyonu olan kişilerde görülmektedir.

Fmf Testi Nedir?

Ailevi Akdeniz Ateşi, Akdeniz hummasının mutasyonu uğramışıyla meydana gelen genetik bir hastalıktır. Pirin adı verilen 781 – amino asit proteininde meydana gelen mutasyon sonucunda ortaya çıkar. Hastalık tüm etnik kökenlerde görülse de genellikle Akdeniz kökenli kişilerde görülmektedir.

FMF, tekrarlı ateşlenmenin görüldüğü bir hastalıktır. Ateş 3 ya da 4 gün boyunca sürebildiği gibi başka semptomlara da eden olabilir. Aynı zamanda ateşlenmeyle beraber karındaki zarın etrafında iltihaplanma gerçekleşebilir. Bu iltihaplanma karın ağrısına ve göğüs kafesinde ağrıya neden olabilir. Eklemlerde meydana gelen ağrı ve şişlik de bu hastalığın semptomları arasında sayılabilir. Tedavi olmadan kendiliğinden geçebileceği gibi kronik böbrek yetmezliği gibi başka önemli hastalıklara da yol açabilir.

FMF Teşhisi Nasıl Konulur?

FMF teşhisi genellikle belirli ataklara göre klinik olarak gerçekleştirilir. Bununla birlikte son zamanlarda teşhis için FMF testler de kullanılmaya başlamıştır. Testler sonucunda hastalıktan sorumlu gen dizisi incelenerek gerekli teşhis konulabilir.