Elisa Testi Nedir Nasıl Yapılır?

elisa-testi-nedir

Elisa testi nedir sorusuna verilebilecek kısa bir cevap olarak; enzime bağlı bağışıklık deneyi ya da diğer adıyla Elisa, kandaki antikorları tespit eden ve ölçen bir test olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Test, hastadan alınan kanın laboratuvar ortamında incelenmesini içerir. Genellikle Hiv testi olarak bilinen Elisa, diğer hastalıkların teşhisi için de kullanılabilir. Test, belirli enfeksiyon durumlarıyla ilgili antikorlarınızın olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Antikorlar, vücudunuzun antijen olarak adlandırılan zararlı maddelere karşı ürettiği proteinlere verilen addır. Elisa testiyle Hiv, Lyme hastalığı, pernisyöz anemi, kayalık dağlar lekeli humması, rota virüs, yassı hücreli karsinoma, frengi, Zika virüsü ve varicella-zoster virüsü gibi bazı virüsler tespit edilebilir.

Elisa genellikle detaylı testlerin istenmesinden önce kullanılan bir ön testtir. Eğer sayılan hastalıkların işaretlerini veya semptomlarını gösteriyorsanız doktorunuz bu testi yaptırmanızı isteyebilir.

Elisa Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Elisa testi nedir sorusuna bir kan testi olduğunu belirterek cevap verebiliriz. Bu nedenle yapılması zor değildir. Testin gerçekleştirilmesi için hastadan kan örneği alınır. Alınan kan örneği laboratuvar analizine gönderilir. Laboratuvarda alınan kan örneğine farklı antijenler eklenir. Daha sonra eklenen antijen ve tepki veren antikora göre gerekli raporlamalar yapılabilir. Detaylı bilgi ve randevu için iletişim formlarını kullanarak ya da telefonla bize ulaşabilirsiniz.

  Elisa Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Test için herhangi bir ön hazırlık yapılması gerekmez. Kan örneği aç veya tok karnına günün herhangi bir saatinde alınabilir. Kan alma sırasında halsizlik ve baş dönemsi gibi sorunlar yaşayanlar test için kan alınırken bunu hemşireye bildirebilirler.

  Elisa Testi Sonuçları

  Test sonuçları laboratuvarda yapılan incelemeler sonrasında verilecektir. Bu sonuçlar doktorunuz tarafından detaylı olarak değerlendirilmelidir. Tüm testler gibi bu testte bir teşhis yöntemi olmakla birlikte tam anlamıyla kapsamlı bir teşhis ancak uzman doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Test bazı durumlarda hatalı pozitif veya hatalı negatif sonuçlar verebilir. Bu gibi durumlar meydana gelebileceği için birkaç hafta sonra tekrar ELISA testini yaptırabilirsiniz.

  ELISA testi genellikle hiv teşhisinde kullanılır. Aynı zamanda diğer bazı kan hastalıklarının teşhisi için de kullanılabilir. Bu hastalıklar arasında hepatit ve kızamık gibi hastalıklar da teşhis edilebilir. Gelen test sonuçlarına göre doktorlar tedavi planını oluşturabilirler.

  randevu_al

  simdi_ara