Elisa Nedir Merak Edilenler Nelerdir?

elisa nedir

Elisa nedir sorusu aslında Elisa Testi ile ilgilidir. Kandaki antikorları tespit eden ve ölçen bir testtir. Bu test, kimi örneklerde bulaşıcı durumlarla ilgili antikorlar olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir. Antikorlar, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiklerine denilmektedir.

Elisa Nedir ve Hangi Hastalıkların Belirlenmesinde Tercih Edilebilir?

Elisa nedir düşündüğümüzde akla ilk olarak hiv virüsü ve buna bağlı olarak gelişen aids hastalığı gelmektedir. Bunun yanı sıra elisa testi uygun şartların sağlanması ve doktor kararıyla frengi, su çiçeği, zona, zika virüsü, lyme hastalığı, pernisiyöz anemi gibi hastalıkların genel taramasında kullanılabilir.

Elisa nedir sorusuna verilebilecek başka bir cevap da daha ayrıntılı testler yapılmadan önce sıklıkla bir tarama aracı olarak kullanılmasını ifade etmektedir. Bazı hastalıkların belirtilerinde teşhis koymanın önünü açmak adına doktorlar bu testi isteyebilmektedir.

Elisa Testi Nasıl Yapılır?

Bu testte öncelikle kan alınmaktadır. Hemşire ilk olarak kolunuzdan küçük bir kan örneğini alır. Daha sonra alınan kan örneği analiz için laboratuvarda incelenir. Laboratuvarda, teknisyen test edildiğiniz koşula bağlı olarak işlemi gerçekleştirir.

  Elisa Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Sonolab Tıbbi Laboratuvarı 20 yılı aşkın süredir tüm kan testlerini güvenle yerine getirmektedir. Bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab, köklü geçmişiyle kalite anlayışına önem vermektedir. Zamanı olmayan veya evden çıkamayacak durumda olanlar için Sonolab Tıbbi Laboratuvarı evde veya iş yerinde kan alma hizmeti sunmaktadır. Zamanını laboratuvara gelerek harcamak istemeyenler tarafından bu hizmet yaygın olarak tercih edilmektedir.

  Elisa Nasıl Bir Test?

  Elisa test yöntemi, genellikle farklı materyal gerektiren daha eski laboratuvar tekniklerinden daha verimli uygulanabilen bir testtir. Elisa testinin sonuçlarının süresi testin ne için kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir. Bazen 24 saat bazen birkaç gün süren testler olmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara