Bağırsak Kanseri Belirtileri Neler Olabilir?

En yaygın kanser türleri arasında yer alan bağırsak ya da kolon kanseri, erken teşhis edildiğinde  tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Erken teşhis için bağırsak kanseri belirtileri izlenmelidir.  Şüphelenilen belirtilerden sonra doktor gerekli testleri isteyerek teşhis koyar. Teşhis aşamasının ardından tedavi planı yapılır. Genetik faktörler ve risk analizine göre belirtiler ortaya çıkmaksızın düzenli doktor kontrolleri ve check up yaptırmak kanser ve buna bağlı hastalıklarda çok büyük önem taşımaktadır.

50 yaşın üstündeki bireyler, ailesinde bağırsak kanseri geçmişi olan bireyler ve sigara kullanan ve sağlıksız bir yaşam tarzını benimseyen bireylerin, bağırsak kanserine yakalanma riskleri yüksektir. Risk grubunda yer alan kişilerin belirtileri yakından takip etmesi erken tedavi süreçleri için önemlidir. Fakat bu nedenler olmaksızın da bağırsak kanseri ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle düzenli check up ve doktor kontrolleri yaptırılmalıdır.

  M2-PK Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Bağırsak Kanseri Belirtileri Neler Olabilir?

  Kolon kanseri, dünya üzerinde neredeyse her 20 kişiden birinde görülme ihtimaline sahip son derece yaygın bir kanser türüdür. Bağırsak kanseri erken dönemde teşhis edilirse diğer organlara veya lenf bezlerine sıçramadan tedavi edilebilmesine imkan sağlanmış olabilmektedir. Fakat geç teşhis durumda kanser diğer organlara sıçrayabilir. Böyle bir durumda tedavi süreci zorlu olmaktadır.

  Bağırsak kanseri belirtileri kanser teşhisinin konulması ve erken dönemde tedaviye başlanması adına  önemlidir. Bu belirtiler arasında bağırsaklarda tam boşalmama hissi, zor dışkı yapma ve ağrılı bir şekilde dışkı yapma vardır. Aynı zamanda karın bölgesinde şişlik ve ağrı da bağırsak kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Fakat bu belirtiler görülmeksizin hatta hiçbir belirti vermeden bağırsak kanseri gelişme riski bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli doktor ve sağlık kontrolleri büyük öneme sahiptir.

  Teşhis Süreci ve Testler

  Bağırsak kanserinin teşhis sürecinde dışkıda gizli kan testi (gaitada gizli kan testi), kolonoskopi, biyopsi veya kan tetkikleri gibi yöntemler kullanılmaktadır. Kanserin teşhisinden sonra ise doktor, kanserin aşamasına göre en etkin ve doğru tedaviyi planlayabilmektedir.

  Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bu testlerin yanı sıra Tümör M2-PK testi imkanını da sunmaktadır. Tümör M2-PK testi dışkı üzerinden yapılabilen ve yaklaşık olarak 2-3 sonuç verebilen tıbbi bir testtir. Bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab Tıbbi Laboratuvarı 1992 yılından bu yana uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Kolon kanseri gibi hassas ve önemli bir konuda da rutin testlerin yanı sıra Tümör M2-PK testiyle teşhis aşamasında önemli bir yol alınmıştır.

  Bağırsak kanseri testleri hakıında detaylı bilgi ve randevu işlemleriniz için Sonolab ile iletişime geçebilirsiniz.

  randevu_al

   

  simdi_ara