Alerji Testi Hakkında Merak Edilenler

Herkesin bünyesi birbirinden farklıdır. Bu nedenle de herkes farklı besinlere veya maddelere karşı alerji geliştirebilir. Alerji testi böyle durumlarda kişinin hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için öne çıkmaktadır. Alerji, bazı durumlarda hayati tehlikeye bile yol açabilecek bir hastalıktır. Fıstık gibi gıdalara alerjisi olanlar bu gıdaları tükettikleri zaman nefes alamama gibi sorunlar yaşayabilirler. Hayati tehlikenin önüne geçmek için kişinin hangi maddelere ve gıdalara alerjisi olduğunu belirlemek önemlidir.

Gıda alerjisi en yaygın olarak görünen türler arasındadır. Buna ek olarak bazı maddelere de alerji geliştirilebilir. Bir kişinin nelere alerjisi olup olmadığını belirlemenin yaygın olarak tercih edilen yöntemi alerji testi yaptırmaktır. Alerji testi Sonolab Tıbbi Laboratuvarı tarafından sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. Sonolab Laboratuvarı bir Sonomed Görüntüleme Merkezi kuruluşu olarak 1992 yılından bu yana uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

  Alerji Testi için Detaylı Bilgi İsteyin


  Alerji Testi Nedir?

  Alerji testi deri testi ve kan testi olmak üzere uygulanabilir. Testin yapılma amacı, başta gıda alerjisi olmak üzere solunum yolu alerjileri, arı ve arı ürünleri alerjileri ve ilaç alerjilerinin belirlenmesidir. Deri alerjileri ve kontakt dermatit olarak adlandırılan deri ile temas halinde meydana gelen alerjiler de bu test sayesinde belirlenebilir.

  Alerjilerin belirlenmesi, alerjenden kaçınmak için oldukça önemlidir. Temas halinde meydana gelen alerjilerde, kişinin derisinde ciddi bir reaksiyon meydana gelir. İlaç, gıda ve arı alerjilerinde ise hem deri hem soluk borusu başta olmak üzere diğer iç organlarda reaksiyon meydana gelebilir. Alerjin reaksiyonun meydana gelmesinden sonra en kısa süre içerisinde müdahale edilmesi son derece önemlidir.

  Alerji Testi Nasıl Yapılır?

  Kan yoluyla yapılan alerji testinde hastadan kan örnekleri alınır. Bu kan örnekleri, laboratuvar ortamında test edilir. Kan testinde kandaki belirli seviyeler ölçülür. Bu miktarlara göre alerji olup olmadığı belirlenir. Bu testlerin besin intolerans testi gibi farklı türevleri bulunmaktadır. Sonolab tarafından bu testler yapılabilmektedir.

  Diğer bir alerji testi ise deri üzerinden uygulanan testtir. Bu test sırasında farklı alerjen maddeler hastanın derisi üzerinde test edilir. Alerjen maddeler nokta büyüklüğünde iğne yardımıyla uygulanır. Amaç, hücrelerin reaksiyon göstererek alerji olup olmadığının anlaşılmasıdır. Eğer cilt, test edilen madde karşısında şişer ve kırmızı bir renk alırsa, kişinin o maddeye alerjisi olduğu anlaşılır. Bu yöntem sıklıkla yetişkinlerdeki alerjilerin anlaşılması için kullanılır.

  Alerji testi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için Sonolab Tıbbi Laboratuvarı ile iletişime geçebilirsiniz. Randevu işlemi esnasında size test hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

  randevu_al

   

  simdi_ara