Aids Testi Nasıl Yapılır?

Aids testi aynı zamanda Hiv testi veya Elisa testi olarak da bilinmektedir. Bu testin amacı, test yaptıran kişide Hiv olup olmadığını belirlemektir. Aids testi yaygın olarak kullanılan bir kavram olsa da anlam olarak tam anlamıyla doğru değildir. Bu test hiv virüsünün var olup olmadığını analiz etmektedir. Aids ise hiv virüsünün neden olduğu ileri aşamadaki bir hastalıktır. Bu nedenle aids testi yerine hiv testi şeklinde bu testin isimlendirilmesi daha yerinde bir kullanım olacaktır. Fakat günümüzde halk dilinde aids testi şeklinde bir kullanım yaygınlaşmıştır.

Aids, 70li yıllardan beri görülen önemli bir hastalıktır. Bu hastalık, kişinin bağışıklık sisteminin çalışmasını engeller. Aids olan kişiler, genellikle bağışıklık sisteminin baskılanmasından dolayı ortaya çıkan grip, zatürre ya da enfeksiyon gibi hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybedebilirler.

Aids doğrudan öldürücü bir etkiye sahip olarak görülmese bile sadece hastalığın özelliklerinden dolayı kişiler diğer hastalıklar karşısında savunmasız kalırlar. Günümüzde modern tıp sayesinde hastalığı bastıran ilaçlar piyasada sürülmektedir. Bu ilaçlar sayesinde semptomlar engellenmektedir. Bir kişide aids olup olmadığını anlamanın en yaygın yolu o kişiye hiv testi uygulamaktır.

  Hiv Testi için Detaylı Bilgi İsteyin
  Aids Testi Nasıl Yapılır?

  Aids testi olarak yaygın bir kullanıma sahip olan fakat aslında tam anlamıyla ifade etmek gerekirse ismi hiv testi olan bu test bir kan testi olarak uygulanmaktadır. Kişiden alınacak kan örneği laboratuvar ortamında incelenmektedir. Kritik bir test olduğundan mutlaka güvenilir kurumlarda bu testin yaptırılması tavsiye edilmektedir. Sonolab Tıbbi Laboratuvarı bir Sonomed kuruluşu olarak 1992 yılından bu yana uzman kadrosuyla hizmetlerini sunmaktadır.  Hiv testi hakkında detaylı bilgi ve randevu işlemleriniz için Sonolab Laboratuvarı ile iletişime geçebilirsiniz.

  Hiv testi, teşhis amacıyla yapılan bir testtir. Hastalık teşhis edildikten sonra doktor, hasta için en uygun tedaviyi planlar. Tedavi içerisinde hastalığın yıkıcı etkilerini baskılayan ilaç tedavisi yer almaktadır.

  Hiv Testi Süreçleri

  Hiv testi, hastadan alınan kanın laboratuvar ortamında incelenmesini sağlar. Bu nedenle kan testi olarak sınıflandırılmaktadır. Test yapılırken hastadan kan örnekleri alınır. Daha sonra bu örnekler incelenir. Örneklerin incelenmesi sürecinde alınan kana belirli antijenler uygulanır. Eğer kan örneği antijene tepki gösterirse kanda bu antijene karşılık gelen antikor olduğunu görülür. Kandaki antikor varlığı ise kişinin o hastalığın taşıyıcısı olduğu anlamına gelmektedir.

  Hiv testi yaptırmadan önce teste gelirken açlık tokluk durumunuz ve test sonrası raporlarınızın çıkmasıyla ilgili tüm konular hakkında randevu işlemleri sırasında Sonolab ekibi size bilgi vermektedir. Randevu ve detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

  randevu_al

   

  simdi_ara